Ово и није мапа Србије, али топоними су занимљиви:
Цитат:
Тада нам је господинВојислав Хаџи-Девић показао једну, за нас, необичну географску карту. То је била савременатуристичка карта Синајског полуострва. Необичност те карте је била у томе што су се у близиниМојсијеве горе налазиле и планине са именима Српска. гора, Гора. Банат, затим реке са именима Мир,Вир-аситд. У разговору који је потом уследио расправљали смо о пореклу тих имена. И још једном смосе уверили у оправданост покретања питања о пореклу и кретању српског народа током историје.
Ово је из књиге од Анђелије Станчић - Најстарији језик Библије.
Хајнрих Бантинг, Europa Prima Pars Terrae Forma Virginis (Мапа Европе у облику девојке), 1585.
Мапе одређеног континента, државе, града или неке друге територије бивале су све прецизније, али дуго се није напуштала њихова пикторалност. Изузетно занимљива мапа пуна симболике направљена у више верзија, позната је и под именом Еуропа Регина (Краљица Европа). Највероватније је настала као поруџбина неког владара из хабзбуршке династије, која је под својом влашћу држала многе земље Европе укључујући и Шпанију, која је овде представљена као глава краљице, док јој се срце налази у Чешкој. На то да је реч вероватно о хабзбуршкој поруџбини указују и владарска одежда и инсигније, а поједини на њеном лицу виде лик Изабеле, супруге цара Карла 5. Занимљиво је да је на Дунаву, који овде изгледа као поруб краљичине хаљине а приписује му се и симболика рајске реке, представљен и Београд (Alba Graeca).
Mateus Zojter, Belgradum sive Alba Graeca, 1720.
Ако је због османске власти Београд пропустио шансу да постане ренесансни град који би се сигурно развио за време деспота Стефана Лазаревића и након његове владавине, Београд је у периоду од 1717-1739. године, када су се за њега борили Аустријанци и (гле чуда) Османлије, једним делом постао барокни град. Иако је у овом периоду њихових константних сукоба свако инсистирао на својој архитектури и визуелном идентитету града, те је све што је изграђено одмах било и срушено, данас су нам у престоници ипак остала сачувана малобројна барокна здања попут капије Карла ВИ у Доњем граду, Сахат куле на Београдској тврђави и куће у улици Цара Душана 10.
Карта Београда из 1696. године
Belgrade, ville forte capitale de la Russie dans la province de Servie
Il Regno della Servia Author:
Rossi, Giovanni Giacomo de, 1627-1691 https://mega.nz/file/2AsmwBAT#lSHkD25aK-8ldeOVq9GC7xJWCrFOs5BW_GSjEcnlUJY
Сармати https://mega.nz/file/GNFVASRR#RFszjPQo2pQ0aAkjHMojpsvFcpKDQMC4oGTvih2WV_8
Europe depicted by Antwerp cartographer Abraham Ortelius in 1595 https://mega.nz/file/TREyyLzB#f9tazNq5oOk-SIjNHOsv8cCwTDbXz3406j6EHJZXshE